پرسشهای متداول
درجه حفاظت (IP)به چه معناست؟
بر اساس استانداردهای بین المللی، درجه حفاظت تجهیزات با حروف IP به همراه دو عدد نشان داده می شود که عدد اول سمت چپ نشان دهنده درجه حفاظت در برابر ورود اجسام خارجی و گرد و غبار و عدد دوم نمایانگر میزان حفاظت در برابر ورود آب و رطوبت است.
طول عمر لامپ ها چه مدت است؟
طول عمر چراغ مدت زمانی است که شار نوری لامپ یعنی LMMF آن به %80 برسد، که اصطلاحا L80 گفته می شود.
استاندارد طول عمر لامپ ال ای دی برابر 50.000 ساعت هست، یعنی لامپ نباید قبل از 50.000ساعت به L80 برسد.
بهره نوری چیست؟
این عدد كه در واقع نسبت شار نوری خارج شده از لامپ به توان مصرفی آن است، نشان دهنده كارایی و بهره‌وری لامپ است، هر چه این عدد بالاتر باشد به این معنی است كه لامپ با مصرف انرژی كمتر، نور بیشتری تولید می‌كند. بهره‌نوری را با اتا نشان می‌دهند و واحد آن لومن بر وات است. بهره‌‌نوری برخی از لامپ‌های به طور تقریبی به شرح زیر است.
این عدد كه در واقع نسبت شار نوری خارج شده از لامپ به توان مصرفی آن است، نشان دهنده كارایی و بهره‌وری لامپ است، هر چه این عدد بالاتر باشد به این معنی است كه لامپ با مصرف انرژی كمتر، نور بیشتری تولید می‌كند. بهره‌نوری را با اتا نشان می‌دهند و واحد آن لومن بر وات است. بهره‌‌نوری برخی از لامپ‌های به طور تقریبی به شرح زیر است.
η=Lm/W
زاویه تابش (Beam Angle) چیست؟
زاویه بین دو خط فرضی است که در صفحه عبوری از محور پرتو نور در نظر گرفته میشود که این خطوط از روی نقاطی میگذرند که شدت نور در آن نقاط 50% شدت نور در محور پرتو است. این دو خط فرضی که در حقیقت اضلاع زاویه تابش محسوب میشوند، یک نقطه مشترک با یکدیگر دارند که رأس زاویه تابش نام دارد و آن نقطه، مرکز سطح جلویی لامپ است.
دمای رنگ نور به چه معنی است؟
دمای رنگ عددی است كه بر حسب كلوین بیان می‌شود و به نوعی بیان‌كننده رنگ نور خروجی می‌باشد. هر چه این عدد بالاتر باشد رنگ نور بیشتر به محدوده رنگهای سرد و سفید نزدیك‌تر است و هر چه این عدد كوچكتر باشد رنگ نور به محدوده رنگ‌های گرم (نظیر رنگ نور ناشی از لامپ‌های التهابی) نزدیكتر است. به عنوان مثال وقتی گفته می‌شود دمای رنگ یك لامپ فلورسنت 4000 كلوین است به این معنی است كه اگر جسم سیاه را تا 4000 درجه كلوین گرم كنیم، نوری به رنگ لامپ فلورسنت فوق منتشر می‌كند.
شاخص بازده رنگ (Color Rendering Index)چیست؟
شاخص بازده یا نمود رنگ عددی است که نشان می‌دهد به چه میزان رنگ اشیا زیر نور یک لامپ، به رنگ استاندارد آن‌ها نزدیک‌تر است. در مورد چراغ ها عددی بین 20 تا 100 است و هر چه این عدد بالاتر باشد نمود رنگ واقعی‌تر است.
UGRبه چه معناست؟
مخفف Unified Glare Rating به معنی “رتبه یکپارچه شده خیرگی” می‌باشد و یک کمیت بدون واحد برای نورهای مصنوعی می‏‌باشد.
شار نوری چیست؟
كل نور خارج شده از یك منبع نوری در واحد زمان در تمام جهات در فضا را شار نوری می‌گویند. واحد شار نوری «لومن» می‌باشد كه با «Lm» نشان می‌دهند.
توان لامپ چیست؟
میزان برق مصرفی لامپ در واحد زمان توان لامپ نامده می شود. واحد آن وات w است.
چند نوع ال ای دی وجود دارد؟
انواع ال ای دی ها

SMD
Surface Mounted Diode نسل جدیدتری از خانواده ال ای دی ها هستند که مانند سایر قطعات الکترونیکی SMD فاقد پایه‌های بلند هستند و بر روی سطح برد نصب و لحیم می‌شوند.

COB
Chip-On-Board ال‌ای‌دی‌های COB دارای مزایای متعددی نسبت به تکنولوژی‌های ال‌ای‌دی‌های قدیمی مانند ال‌ای‌دی‌های SMD یا ال‌ای‌دی‌های DIP هستند.
لامپ ال ای دی Light Emitted Diodeچیست؟
دیود Diode قطعه‌ای الکترونیکی است که جریان الکتریکی را در یک جهت از خود عبور می‌دهند. یک نوع از این دیود ها که در زمان برقراری ولتاژ که سبب عبور جریان میشود از خود نور ساطع می کند و به آن Light Emitted Diode گفته می شود.
عضویت در خبرنامه
آدرس شرکت
تهران - یوسف آباد - خیابان سید جمال الدین اسد آبادی - انتهای خیابان 66 - پلاک 38
021  88  21  17  38
©2024 BLANC, All Right Reserved